Žydų gelbėtojai

Navienė Stasė

Stasys Navys ir Stasė Navienė

Antrojo pasaulinio karo išvakarėse mokytojas Stasys Navys su savo žmona Stase ir trimis sūnumis – Evaldu Viliumi, Jonu Tautvydu ir Gintautu gyveno Gražulių kaime, Alytaus rajone.
Lėja Portaitė, pabėgusi iš Kauno geto, iš pradžių su grupe žydų slapstėsi miškuose. Vėliau ji keletą mėnesių buvo Elenos Ivanauskienės šeimoje Skovagalių kaime. Kai pas Ivanauskus pasidarė pernelyg pavojinga, Lėja ėmė ieškoti kitos slapstymosi vietos. 1944-ųjų pavasarį, prašydama pagalbos, Lėja Portaitė pasibeldė į Navių duris. Stasys ir Stasė Naviai sutiko priimti Lėją Portaitę, tuo pačiu įsitraukdami į ilgą, sudėtingą ir rizikingą žydų gelbėjimo procesą. Pas Navius dažnai užeidavo ir būsimasis Lėjos vyras Samuelis Ingelis. Be to Naviai šelpdavo maistu ir kitus besislapstančius – Abelį Vainšteiną (vėliau Aba Gefenas) ir jo brolį Josefą. Po karo Lėja Portaitė ir Samuelis Ingelis emigravo į JAV.
Deja, Stasio Navio gyvenimas užsibaigė tragiškai: 1947 metais Stasį Navį iš pasalų nužudė nenustatytas asmuo. Kaip manoma, tai buvo antisemitiškai nusiteikusių piktadarių įvykdytas nusikaltimas už tai, kad per karą Stasys Navys gelbėjo žydus.

Jūs naudojate dideliems ekranams pritaikytą svetainės versiją.

Perjungti į mažesniems ekranams pritaikytą svetainės versiją
Mobili versija