„Kuo mes kalti?“
Pasvaliečiai iki tragedijos gražiai sugyveno su žydais. Genutė gimnazijoje mokėsi drauge su žydų vaikais, svečiavosi vieni pas kitus. Sunku buvo patikėti, kai juos pamatė einančius mirties kolonoje ir verkiančius „kuo mes kalti?“. Siaubingas atsisveikinimas. Dar sunkiau mergina susitaikė su žmonių nuopuoliu – Palėvenės gatvėje lietuviai surašinėjo žydų turtą ir naktimis jį dalinosi. Niekada iš atminties neišdilo inteligentiškas mokytojo Kiršono balsas, gražiai ir taisyklingai skambantis lietuviškai. Pasakojama, kad žmonių slepiamą šeimą kažkas išdavęs, o Žadeikiuose prie duobės visi apsikabinę ir kartu kritę pakirsti kulkų. Nebuvo žodžių ir jėgų atsakyti į Rusijon išvykusios klasiokės žydaitės Grikaitės laišką, kuriame ji klausė, kaip gyvena klasiokai...
Vabalninko žydai, prieš uždarant juos Pasvalio gete, buvo pakrikštyti, tikintis taip išgelbėti gyvybes. Vyskupui Kazimierui Paltarokui leidus, Vabalninko kunigas Matas Kirlys pakrikštijo apie 70 žydų, suteikė naujus vardus, prirašė prie katalikiškų draugijų. Deja, tai nepadėjo – visus sušaudė Žadeikiuose. Kartą Levanienė pasmalsavo kunigo Kriščiūno, kaip jis vertina žydų krikštą ir ar Govšovičius (jam duotas katalikiškas Vaclovo vardas) iš tiesų praktikuoja naująjį tikėjimą. Kunigas nuoširdžiai atsakęs: nedrąsu klausti ir perdaug domėtis, juk žmogus taip pasielgė gelbėdamasis nuo mirties. Žinia, žydams toks žingsnis buvo tragedija ir ne visi ryžosi keisti tikėjimą, net mirties akivaizdoje.
Žmonės žinojo, kas dedasi Pasvalio gete. Ir pasakojo. Kalėjimo kieme buvo vandens kranas. Po juo ant žemės sugulę žydai turėjo kęsti patyčias – ant jų pumpavo šaltą vandenį. Pasakojo Genutė motinai, verkė, bet abi gerai žinojo, kad nieko pakeisti negali.
Buvo ir toks atsitikimas. Po karo Žadeikių miške, netoli žudynių vietos, du medžiotojai laukė grobio sulipę į medžius. Atvažiavo mašinėlė ir keletas latviškai kalbančių vyrų pradėjo kasti kapavietės vietoje. Medžiotojai sustingo, nes bijojo būti pastebėti, o jau tada kas žino... Nežinia ko ieškojo tie vyrai, gal brangenybių. Nežinia ar ką nors rado, tačiau turėjo žinoti, jog prieš mirtį iš žydų viskas buvo atimta. Išvažiuodami „lobių ieškotojai“ po savęs paliko išdraskytą velėną ir latviškų laikraščių, kuriuose buvo suvynioję sumuštinius. Net ir po mirties Žadeikių pušynėj žydai nerado ramybės.