Žydų gelbėtojai

Kupstas Aleksandras

Iš Frumos Kučinskienės, 1941 m. kartu su savo tėvais ir broliu įkalintos Kauno gete, liudijimo: 1943-ųjų pabaigoje, kai buvau slapstoma pas Nataliją Fugalevičiūtę, ir vėliau, būdama jos namuose, dažnai matydavau pas ją apsilankantį jos draugą aktorių Aleksandrą Kupstą. Kaip buvo įprasta, į paskutinį kambarį, kuriame buvo slapstomi žydai, pašalinių neįleisdavo, tačiau Aleksandras Kupstas buvo laukiamas svečias, su juo buvo aptariami įvairūs klausimai.
Tarp keliolikos žinomų kauniečių, vokiečių okupacijos metais pasipriešinusių nacių ir vietinių kolaborantų vykdomai žydų naikinimo politikai, garsusis žydų gelbėtojas, Pasaulio Tautų Teisuolis Vladas Varčikas savo straipsnyje Žmonės prieš vandalus (Ir be ginklo kariai. Sud. S. Binkienė, 1967 m.) mini ir aktorių Aleksandrą Kupstą.
Pas Aleksandrą Kupstą paskutines 1994-ųjų liepos savaites prieš išvadavimą gyveno Gutia Šmuklerytė (vėliau Fišienė), dabar gyvenanti Izraelyje. Apie tai ji parašė savo prisiminimų knygoje Dr. Gutia Fish I, Stasia, kurią hebrajų ir anglų kalbomis 2005 metais išleido Jeruzalėje.
Jūs naudojate dideliems ekranams pritaikytą svetainės versiją.

Perjungti į mažesniems ekranams pritaikytą svetainės versiją
Mobili versija