Žydų gelbėtojai

Jarmala Karolis

Karolis JARMALA (1900–1974)

Iš Mošės Kuklianskio prisiminimų:

<...> Pačiame sąmyšio – šoko įkarštyje, panašiai, kaip tai dažnai būna dramose, atėjo pas tėvą žemo ūgio, liesas žmogus, vardu Karolis Jarmala iš Aukštadvario kaimo, netoli Veisiejų, ir, vykdydamas savo tėvo paskutinę valią, pasiūlė mums prieglobstį savo ūkyje, kaip padėką už mano senelio suteiktą neapsakomą pagalbą Karolio Jarmalos tėvui praeityje.
<...> Nei mes nusimanėme, kas mūsų laukia Katkiškėje, nei mes buvome pažįstami su Jarmala, net jo vardo tėvas nebuvo girdėjęs, nei mes žinojome, kaip saugiau išeiti iš miestelio. <...> Bet spręsti reikėjo neatidėliojant, nes žydų perkėlimo pradžia buvo numatyta rytojaus rytui. Mūsų pasitarimas užsitęsė iki vidurnakčio kol galiausiai, tėvo primygtinų, dramatiškų kalbų ir veiksmų paveikti, nutarėme eiti pas Jarmalą. <...>

Nuo tos dienos Kuklianskių šeima, vedina tėvo – Sauliaus Kuklianskio ir vyresniojo sūnaus Mošės, pradėjo ilgą, užtrukusį apie 34 mėnesius kovos dėl išgyvenimo kelią, kuriam pradžią davė netikėtas Karolio Jarmalos pasirodymas ir pasiūlymas padėti. Visi Veisiejų, Kapčiamiesčio, Rudaminos ir Lazdijų žydai, 1941-ųjų rugsėjo 15 d. suvaryti į stovyklą Katkiškėje, tarp kurių buvo daug Kuklianskių giminių, buvo nužudyti 1941 metų lapkričio 3-ią dieną.

Karolis Jarmala pripažintas Pasaulio Tautų Teisuoliu 2008 metais.

Jūs naudojate dideliems ekranams pritaikytą svetainės versiją.

Perjungti į mažesniems ekranams pritaikytą svetainės versiją
Mobili versija