„Gerbiamas pone, – kreipėsi jis į Paukštį, – visą gyvenimą gydžiau ir gelbėjau lietuvių vaikus, padėkit man dabar išgelbėti sūnų.“ Kunigas, aukštas vyras, pažiūrėjo iš viršaus į mano tėvą ir perspėjo: „Bet Jūsų sūnus taps krikščionimi.“ – „Tebūnie jis kuo tik nori, net kinu, kad tik liktų gyvas“, – atsakė tėvas.
Prisimenu, kaip atvykau į kunigo namus; prie namo durų buvo pririšta lapė. Mane pervežė į vienuolyną Kaune ir išbuvau jame iki karo pabaigos Juozo Tamošaičio vardu. Vienuolyne buvau slepiamas tvarte su vištomis, kiaulėmis ir kitais gyvuliais. Didžiąją laiko dalį praleisdavau slėptuvėje su savo naujaisiais „kaimynais“. Neužtekdavo maisto, prisimenu nuolatinį alkio jausmą, kartais valgydavau gyvuliams duodamą pašarą. Nuo tų laikų myliu gyvūnus, ypač šunis. Praėjus daugeliui metų, po karo, auginau ir prižiūrėjau šunis namuose, netgi laimėdavau prizų.
Neprisimenu, ar kas nors mane valgydindavo, prausdavo, prižiūrėjo. Per visą vienuolyne praleistą laiką nė sykio neverkiau, ištiesęs ranką prašydavau maisto prie šventoriaus vartų. Nuo tol negaliu išmesti maisto, ypač duonos. Vienuolyne išmokau melstis, kartais patarnaudavau kunigui mišiose. Vėliau vokiečių valdžia įžvelgė mano trejų ketverių metų vaiko veikloje priverstinius darbus (žydų vaikas, tarnaujantis bažnyčioje!). Vis dėlto galiausiai vokiečių valdžia nusprendė, kad tik tiems, kurie buvo penkerių ir vyresni, priklauso kompensacija už priverstinius darbus, tad atlygio negavau.
Būdamas vienuolyne įpratau vengti žmonių. Ten lankydavosi žmonės, kurie tikriausiai ieškojo savo vaikų. Prisimenu, kad bėgdavau nuo nepažįstamųjų. Apskritai nežinojau, ar man galima pasirodyti ir kalbėti. Nežinojau, o gal pamiršau, kad buvau žydų vaikas. Elgiausi kaip mažas žvėriukas, Mauglis (džiunglių sūnus). Visus tuos vienuolyne praleistus metus neturėjau jokio ryšio su tėvais.
Tėvams pavyko pabėgti iš geto ir pasislėpti lietuvių šeimoje kaime. Jie dirbo įvairius ūkio darbus ir taip išgyveno. Jiems pasirodžius vienuolyne nepabėgau, bet nulindau į kampą ir stebėjau, kas vyksta. Mama mane pamačiusi ėmė verkti, aš nieku gyvu nenorėjau prie jos artintis. Tėvas išsiėmė iš kišenės sulankstomąjį peiliuką ir ištiesė man, taip gudrybe jis mane prisiviliojo. Nuo to nutikimo labai mėgstu visokių rūšių sulankstomus kišeninius peiliukus ir kaltus; gal su tuo susijęs ir su mano sprendimas tapti chirurgu.
Pasibaigus karui tėvai parvyko į savo miestą vėl ėmė dirbti savo darbą, gyvenimas sugrįžo į vėžes. 1946-aisiais gimė mano brolis Solomonas (Sali).
Mane išgelbėjęs kunigas Paukštys prisidėjo prie daugelio žydų gelbėjimo. Penkis jų aš artimai pažįstu, tarp jų yra du mano pusbroliai, Geršono Tafto ir Blumos Rubinšteinaitės-Taftienės vaikai: Matijas (Matitiahu), gimęs 1937 m., ir Riva, gimusi 1934-aisiais. Jie abu mano dvigubi pusbroliai, nes mūsų tėvai buvo broliai, o mamos – seserys. Tėvas Paukštys jiems parūpino prieglobstį lietuvių šeimoje, tačiau tos šeimos kaimynai juos įskundė. Vaikai buvo išsiųsti į IX fortą. Jie mums pasakojo, kaip lietuvių policininkai tyčiojosi, erzino juos ir dainavo dainą apie tai, kaip juos, nelaimingus vaikus, tuoj užmuš. Stebuklingu būdu – detalės man nežinomos – Matijas ir Riva išgyveno. Jų tėvai buvo nužudyti, tad jie augo mūsų šeimoje kaip mūsų brolis ir sesuo.