Rodos, 1943 m. spalių mėn. getas gavo žinią, kad Šiauliuose vieną dieną buvo pravesta vadinamoji „vaikų akcija", t. y. žydų vaikai brutaliai buvo surinkti ir išvežti nežinion, kaip vėliau paaiškėjo – į Aušvicą. Mūsų gete kilo panika, pradėjo visi ieškoti galimybių savo vaikus išgabenti į saugias vietas. Fabrikas virto pasimatymų centru, nes ne vien tik mūsų kolonos žmonės išsikviesdavo pažįstamus lietuvius, bet ateidavo visai svetimi, kurie norėjo pasimatyti su laisvais miesto gyventojais. Tokiu būdu buvo išgelbėtas gražus būrelis žydų vaikų.
Aš pats, pasitaręs su šeima, lapkričio mėnesį nuėjau tamsų vakarą prie spygliuotos geto tvoros ir paėmiau dr. Z. Grinbergo dvejų su puse metų sūnų. Be to, asmeniškai daug kam padėjau užmegzti reikalingus ryšius. Telefonuodavau, eidavau asmeniškai, ieškodavau per savo patikimus asmenis ir kitais būdais, ieškodavau žmonių, kurie galėjo žydams padėti. Mano darbo kabinetas buvo prieinamas visiems, kas norėjo nekliudomai pasikalbėti, neminint kitų nuošalesnių įmonės vietų.
1943 metais per Kalėdas iš IX forto pabėgo kaliniai, kurie turėjo iškasinėti ir deginti ten 1941 m. sušaudytų žydų lavonus. Vienas iš pabėgusiųjų slapstėsi per dieną fabrike. Apie jo asmenį žinojo tik dr. Grinbergas, kuris perspėjo mane, kad jeigu kartais gestapas būtų užkliuvęs ant jo pėdų, kad aš žinočiau, kaip pasielgti. Vakare tas vyras išėjo, pasak jo, į Maskvą. Apie tolimesnį jo likimą neteko patirti.
1944 m. pradžioje į fabriką staiga buvo paskirtas technikinis vedėjas Ernstas Hofmannas. Teko būti vėl labai budriam, nes jis pats iš pirmos dienos pasisakė nekenčiąs žydų. Juo sunkiau man buvo, kad fabrike keli žmonės buvo užverbuoti gestapo, kuriuos man pasisekė iššifruoti. E. Hofmannas pasirodė tikrai baisus žmogus. Kiek teko patirti, tai buvo eilinis SA ir, matyt, vėliau SS vyras, kurio tikslas buvo vien praturtėti. Jis nuolat svajojo apie vokiečių pergalę, kaip jis po to perstatysiąs tą patį fabriką, kiek jis galėsiąs uždirbti ir t. t. Tą jis kartais kalbėdavo kaip apie įvykusį faktą. Mes savyje gardžiai pasijuokdavome. Praturtėjimo kelias buvo jam žinomas tiktai vienas, būtent kiek galima daugiau eksploatuoti žydus. Jis tuoj ir pradėjo žydus eksploatuoti savo naudai – liepdavo duoti jam kasdien valgyti, kas dienai kainuodavo ne mažiau 100 RM, gerai įrengti jo privatų butą, pristatyti užuolaidas, paveikslus ir t. t. Iš savo pusės E. Hofmannas nedarė žydams jokių nuolaidų, bet nuolat vis daugiau juos spaudė, įvesdamas vis didesnes darbo normas ir t. t.
Atėjo 1944 m. kovo mėnesio pabaiga, kuomet staiga buvo padaryta geto vaikų „akcija". Kadangi fabrikas buvo netoli geto, tai buvo gerai matyti ir girdėti, kas darėsi gete. Fabrike mūsų vokietis parodė save. Išsitraukęs pistoletą lakstė po fabriką, vertė dvigubai dirbti grasindamas nušauti vietoje ir kitais būdais terorizuodamas verkiančias motinas ir tėvus.
Ne visi vaikai pakliuvo į baisiąsias rudųjų vokiečių SS rankas. Kai kam pasisekė pasislėpti. Vėl prasidėjo ieškojimas vietų, kur galima būtų paslėpti ilgesniam laikui vaikus. Šį kartą buvo jau daug sunkiau, nes visa sekė ir baisiai persekiojo smalsaus vokiečio baisioji akis. Tačiau vis dėlto daug žydų vaikų pasisekė išgelbėti. Vėl tekdavo telefonuoti ir daug vaikščioti. Ir patys žydai jau matė, kad karo pabaiga artinasi, tai daugelis ir jų rūpinosi patys išeiti į visokias slėptuves. Per mano fabriko pagalbą nemažai kam pasisekė išeiti. Keliems padėjau asmeniškai. Prasidėjus invazijai Prancūzijoje, eidavau kasdien specialiai klausyti slaptai radijo savo namuose ir užsirašęs pranešimus juos atnešdavau ir perduodavau nusigabenti į getą.
Visą darbą stengdavausi dirbti labai konspiruotai, daugiausia vienas, kad įkliuvęs nepadaryčiau kitiems didesnės bėdos. Todėl net dažnai nežinodavau, su kuo kalbu ir t. t. Pvz., skambindavau net į vokiečių Generalinį komisariatą ir perduodavau p. Petrui linkėjimų nuo p-lės Zosės ir pasakydavau porą visai tuščių sakinių, kurie buvo, žinoma, slaptasis šifras. Kas būdavo tie asmenys ir ką reiškė tie sakiniai, daugiausia visiškai nežinodavau ir visai nesistengdavau sužinoti. Turiu pažymėti, kad žydai buvo labai geri konspiratoriai.
Žydų tarpe buvau žinomas kaip visai patikimas asmuo. Nurodau porą pavyzdžių: 1) man stovint kartą įmonės kieme, sargas įleidžia jauną vyrą ir nurodo mane. Šis vyras priėjęs prie manęs sako: „Jūs esate direktorius X?" ir tik man patvirtinus paduoda laišką ir sako: „Klebonas siunčia Jums asmenišką laišką". Turiu prisipažinti, kad mieste nepažinojau nė vieno klebono, bet ant laiško buvo mano pilnas vardas ir pavardė bei tikslus mano adresas. Neatplėšęs laiško jį atidaviau dr. Z. Grinbergui. Kiek prisimenu, tai buvo labai svarbios žinios iš vieno žydo, kuris slapstėsi, jei neklystu, pas jėzuitus. Laiškas buvo rašytas žydų seniūnų tarybai gete; 2) vieną dieną žydai gavo fabrike gan daug mėsos. Tas krito į akį E. Hofmannui, kuris pasakė eisiąs į getą išsiaiškinti apie darbo sąlygas. Jam išėjus, po gero pusvalandžio skambina telefonas ir klausia manęs. Kadangi aš pats atsiliepiau, tai moteriškas balsas pranešė, kad grįžtančius žydus kratys, nes jie įskųsti. Pasirodė, kad man skambino geto tarnautoja ir įskundėjas, pats E. Hofmannas.
Išvykęs Vokietijon, dr. Z. Grinbergo sūnų išsivežiau su savim ir, visai atsitiktinai jį suradęs, grąžinau jam vaiką.
Kadangi visą savo pagalbą teikiau be jokių materialinių išskaičiavimų, tai dabar dažnai sutikdamas išlikusius gyvus tuos, kuriems savo laiku galėjau pagelbėti, jaučiausi moraliai labai ir labai atlygintas.
Baigdamas noriu pažymėti, kad visame rašinyje sąmoningai minėjau tik dr. Z. Grinbergą; kitas visas pavardes, kiek jas prisimenu, ar tai žydų, ar tai lietuvių, tyčia nutylėjau, nenorėdamas, kad jos per anksti patektų kur nereikia. Dr. Z. Grinbergas šiuo metu yra Palestinoje, jisai žadėjo parašyti atsiminimus iš geto laikų, kur nemaža užims vietos ir mano valdytas fabrikėlis. Kiti likę gyvi žydai dalinai yra Palestinoje, dalinai Š. Amerikoje, bet dar gana daug jų yra Bavarijoje. Jie daug ką galėtų papasakoti ir apie garsųjį jiems mano fabriką..."